SCAE (Speciality Coffee Association of Europe) hakkında

Toper SCAE ve SCAA üyesidir.
Dürüst kahve ticareti, kahvede kalitenin korunması ve geliştirilmesi konusundaki ilkeleri benimser, çalışmaları izler ve destekler.

Kahvenin mükemmelliği için

Avrupa Kahve İhtisas Birliği SCAE, yenilik ve buluşları, araştırmaları, eğitim ve iletişimi destekleyerek kahve ve kahve toplumunda kusursuzluk için çalışan ticari bir birliktir.

Sadece Avrupa’dan değil 70’ten fazla ülkeden üyeleri olan SCAE, 35 ülkede temsil edilmektedir.

Dünyaca tanınan otorite

SCAE, devletlerin ve uluslararası örgütlerin tanıdığı dünya çapında bir otoritedir.

Amerikan Kahve İhtisas Birliği SCAA ile birlikte ICO - Uluslararası Kahve Örgütü’nün Özel Sektör Danışma Meclisi’ni oluşturur.

SCAE ve SCAA dünya çapında kahve kalitesini korumak ve dürüst kahve üretimi konusunda önlemler alır ve kalitesiz kahvenin dünya pazarlarında yer almamasını sağlar.

Eğitime verilen önem

Avrupa Kahve İhtisas Birliği, kalite ve dürüst ticaret ilkeleri doğrultusunda dünyada kahve sektöründe çalışan veya kahve ile ilgilenen herkesin en iyi standartlarda eğitim almasını amaçlar.

Bu amaca yönelik olarak geliştirilen eğitim ve diploma sistemi kahve endüstrisinde çalışan her türlü uzmandan bir kafenin işletmecisi veya personeline kadar geniş bir yelpazedeki isteklilerin iyi eğitim almasını sağlar.

Konferans, sergi ve atelye çalışmaları

SCAE, 2000 yılında ilk kez Monte Carlo’da düzenlediği Dünya Kahve İhtisas Konferansı ve Fuarından sonra Oslo, Rimini, Trieste, Atina, Bern, Antwerp, Kopenhag, Köln, Londra, Maastricht ve Viyana gibi şehirlerde dünya etkinliklerini sürdürmektedir.

Konferanslar sırasında kahve sektöründeki yenilikleri ve gelişmeleri içeren çok sayıda atelye çalışması yapılmaktadır.

Şampiyona ve etkinlikler

Dünya şampiyonaları

SCAE, SCAA ile birlikte dünya çapında yarışmacılara açık olan 6 dünya şampiyonasının kurucusudur. Dünyada büyük ilgi toplayan bu şampiyonalar Dünya Kahve Etkinlikleri (World Coffee Events - WCE) olarak tanınır.

  • Dünya Barista Şampiyonası (WBC)
  • Dünya Demleme Şampiyonası
  • Dünya Fincan Tadım Şampiyonası
  • Dünya Latte Sanatı Şampiyonası
  • Dünya Cezve/Ibrik Şampiyonası
  • Dünya Kahve Keyfi Şampiyonası

SCAE tarafından başlatılan ve dünyaya malolan organizasyonlardır.

Ulusal yarışma ve şampiyonalar

Dünya Kahve Etkinlikleri kapsamındaki dünya şampiyonalarında ülkelerini temsil edecek olan ülke şampiyonları, SCAE ve SCAA tarafından düzenlenen ülke yarışmalarında belirlenir.

Ulusal ölçekte ve dünya çapında gerçekleştirilen tüm bu etkinliklerin amacı kahve konusundaki en iyi çalışmaları ve yetenekli kahve ustalarını ödüllendirmek, bilgi ve yenilikleri paylaşmak ve kahvede kusursuzluğu geliştirmektir.